Regulamin sklepu internetowego – dla kogo, dlaczego warto, co powinien zawierać?

Niemal każdy sklep internetowy powinien posiadać swój regulamin. Wprowadzi to porządek, usystematyzuje trudne kwestie i rozwieje wątpliwości. Kto musi posiadać regulamin i jak powinien on wyglądać?

Dla kogo?

Regulamin sklepu internetowego wymagany jest jedynie w przypadku sklepów, które świadczą usługi drogą elektroniczną. Mowa tutaj o całości procesu sprzedaży. Większość sklepów dostarcza swoje produkty klientom drogą pocztową, kurierem itd. One nie wymagają posiadania regulaminu. Będzie on więc konieczny jedynie w sklepach sprzedających produkty niematerialne.

Dlaczego warto?

Regulamin jest idealnym elementem, dzięki któremu możemy spełnić tzw. obowiązek informacyjny. Kwestie te reguluje konkretna ustawa. Na koniec każdego regulaminu użytkownik musi potwierdzić zapoznanie się z nim klikając w check-box. W przypadku braku spełnienia tego obowiązku, na sklep może zostać nałożona dotkliwa kara. Regulamin sklepu internetowego to także zapoznanie z warunkami zawieranej umowy między sprzedawcą a klientem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możemy śmiało odesłać klienta do regulaminu, który będzie regulował nieoczywiste kwestie.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych wskazówek, dzięki którym stworzycie skuteczny regulamin sklepu:

  1. Zadbaj o czytelność i zrozumiałość regulaminu.
  2. Monitoruj rejestr klauzul niedozwolonych.
  3. Informuj o zasadach płatności oraz kosztach dostawy.
  4. Powiadom o możliwości odstąpienia od umowy.
  5. Objaśnij tryb postępowania reklamacyjnego
  6. Umieść regulamin w widocznym miejscu na stronie, aby był dostępny dla każdego.

Tworząc regulamin sklepu internetowego warto pamiętać, że jest to idealne miejsce, w którym możemy rozwiać wiele  wątpliwości i pytań, które stawiają klienci. Możemy posiłkować się pytaniami, które wysyłają do naszego sklepu klienci i stworzyć podstronę w szybkimi pytaniami i odpowiedziami. Dzięki temu, w zależności od pytania, będziemy mogli szybko odesłać klienta do odpowiedniej zakładki bądź regulaminu. Dzięki regulaminowi nie musimy tracić cennych chwil na odpisywanie na jednostkowe pytania.  Regulamin sklepu internetowego powinien więc być dla nas oszczędnością czasu i wygodą, ale jednocześnie powinien być czytelny, aby każdy klient znalazł w nim odpowiedź na nurtujące go pytanie.