Operatory wyszukiwania Google, czyli jak znaleźć to, czego szukamy?

Wyszukiwanie potrzebnych informacji w Google jest dzisiaj elementem codzienności niemal każdego z nas. Przeciętny Internauta korzysta z tego narzędzia, aby w jak najszybszy sposób dotrzeć do konkretnych stron, produktów, czy usług, a pozycjonerzy, copyriterzy i inne osoby związane z branżą SEO – wykorzystują możliwości wyszukiwarek do bardziej zawodowych celów.

Wyszukiwanie w Google – jak wykorzystać potencjał tego narzędzia?

Ciekawostką jest to, że wielu z nas – choć jak zostało to wspomniane powyżej, korzysta z Google nagminnie – to jednak wykorzystuje tylko mały procent możliwości tego narzędzia. Tych okazuje się, że jest o wiele więcej i pomagają na bardziej precyzyjne wyszukiwanie potrzebnych zasobów online.

W tym celu stworzyliśmy niniejszy artykuł. Dziś mamy dla Was kilka cennych porad, które sprawią, że wasze wyszukiwanie w Google będzie bardziej efektywne. Pomogą Wam w tym tzw. operatory (rozróżniamy interpunkcyjne i słowne).

Zaawansowane operatory Google – czym są?

Operatory zaawansowane w wyszukiwarce Google to nic innego jak wyrazy i specjalnym znaczeniu stosowane w wyszukiwanie. Dzięki nim można:

  • zmodyfikować wyszukiwanie w określony sposób,
  • całkowicie zmienić typ wyszukiwania.

Najlepszym przykładem takiego operatora, który pomoże zrozumieć jego istotę jest: „link:”, dodając go w formie zapytania [link:www.google.com] nie będziesz mieć do czynienia z normalną wersją wyszukiwania, jaką znałeś do tej pory – w ten sposób odnajdziesz te strony, które posiadają łącza do (zgodnie z podanym operatorem) www.google.com.

Operatory wyszukiwania – jakie warto zapamiętać?

Sama ilość dostępnych operatorów jest dość spora i w oficjalnych zasobach Google można zapoznać się z pełną listą. Na potrzeby tego artykułu wyciągnęliśmy z nich te, które są najczęściej używane z prostego względu – zdają się być najbardziej przydatne.

Najbardziej przydatne to:

  • cudzysłów („”) pomoże wyszukać dokładnie taką frazę, jakiej szukamy. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy na znamy dokładnie jakiś fragment np. tytuł czy wers.
  • tylda (~) pozwoli na zmianę słowa po tym znaku. Powiększy to w znacznym stopniu obszar naszego zainteresowania.
  • minus (-) używamy wtedy, gdy chcemy zawęzić obszar poszukiwania, a słowo ma wiele znaczeń, np. zamek-turystyka, bo możemy przecież szukać także zamka do drzwi.
  • gwiazdka (*) może zastępować nam kilka słów, np. wtedy, gdy nie znamy całego wyrażenia.

Zapamiętajcie te operatory i niech Wam służą w sprawnym wyszukiwaniu informacji.

Inurl – zaawansowany typ operatora

Ciekawym sposobem na ułatwienie sobie zwykłego poszukiwania, czy nawet pracy (jak w przypadku wspomnianych specjalistów z branży SEO) jest korzystanie ze specyficznego rodzaju operatorów wyszukiwania zaawansowanego tzw. inurl.

Dzięki nim niejako wymusza się na Google, aby ograniczyło wyniki wyszukiwania dokładnie do tych dokumentów, które zawierają dany wyraz w adresie URL.

Przykład: zapytanie [inurl:seo porady] pozwoli na uzyskanie wyników, gdzie każdy z dokumentów na liście będzie zawierał:

  • wyraz „seo” w adresie url
  • wyraz „porady” w adresie url lub poza adresem (w dowolnym miejscu)

Ważne! Aby uzyskać takie wyniki trzeba pamiętać, że między interesującym nas wyrazem adresu url, a samym operatorem „inrul” – nie może być spacji. Wprowadzenie spacji między tymi wyrazami spowoduje, że wyszukiwarka nie wyświetli dokumentów zgodnych z wyżej wymienionymi założeniami.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że podobne wyniki wyszukiwań można uzyskać przy użyciu operatora „inrul” przed każdym wyrazem zapytania, co wtedy gdy użyjemy bardziej ogólnego operatora „allinrul” do całego zapytania.

Korzystanie z operatora „inrul” może być pomocne w wielu przypadkach wyszukiwania, jednak jednym z najbardziej korzystnych jego zastosowań jest pomoc przy sprawdzeniu, czy strony www (na przykład te, których pozycjonowaniem się zajmujemy) nie zostały przypadkiem przez Google podwójnie zaindeksowane.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz